Malé ohliadnutie za krátkym používaním vária MipBip+ od firmy MipFly.
Vário sa mi dostalo do rúk len krátko pred ukončením sezóny. Jedná sa o maličký prístroj, ktorý nedisponuje žiadnym displejom a na prvý pohľad zaujme plochou slnečného panelu, umiestneného na vrchnej strane a niekoľkými maličkými otvormi po stranách (vstup pre okolitú atmosféru a výstup reproduktoru). Na vrchnej kratšej strane je plastové uško, pomocou ktorého sa dá priviazať čím len chcete. Na druhej kratšej strane je USB konektor. Na jednej bočnej dlhej strane je jediné ovládacie tlačítko.
Výrobca udáva výdrž až 200 letových hodín, dokonca pri vystavení vária svetlu až na neurčito. Tieto čísla budem musieť ešte overiť.
Samozrejme je umožnené aj klasické dobíjanie cez USB konektor. USB konektor je možné podľa návodu použiť aj na spárovanie s iným zariadením, kde tak môžu byť prenášané údaje do inej aplikácie. Na tento účel prístroj obsahuje aj Bluetooth. Podľa manuálu sa dá spárovať s XCTrackom a ďalšími apkikáciami, čo je isto zaujímavá informácia pre lietačov. Tieto spárovania však nemám zatiaľ odskúšané.
Pomocou webového rozhrania je možné si zvuk vária prispôsobiť svojím požiadavkám ((frekvencia, prevádzka, vzťah medzi dobou cyklu a rýchlosťou,…). Skúsil som, ale vrátil som sa k továrenskému nastaveniu, ktoré si myslím, že je vyladené veľmi dobre.
Ovládanie je len jedným tlačítkom, kde je treba si zapamätať niekoľko spôsobov stlačenia, ktoré potom zapína vário, či dáva pípnutím informáciu o stave nabitia batérie, stav MUTE a pod. Všetko je jednoducho a zrozumiteľne popísané v návode.
A čo o prevádzke? Vário je veľmi citlivé, dostatočne hlasné. Na špecifický zvuk sa ľahko privykne a jeho variácie určujú rýchlosť stúpania.
Piloti využívajúci i „nuličky“ budú prekvapený jeho veľmi dobrou reakciou. Je to i tým, že prístroj okrem tlakového senzoru obsahuje aj akcelerometer.
Záverom. Myslím, že je to podarený malý prístroj, ktorý ocenia nielen začiatočníci, ale i skúsení piloti. U mňa má isté miesto na pultíku, kde ešte vyskúšam jeho napojenie na XCTrack, v každom prípade však isto bude ako záložné.
Miroslav Koníček