RECCO® – čo to je?

Už si počul RECCO? Vieš o čo ide? Nie? Ja som síce túto značku registroval ale nijako som si ju nespájal s paraglajdingom. Všimol som si, že sa začína táto technológia čím ďalej tým viac používať aj na našom vybavení. A až nedávno som si uvedomil, že od lyžovania, turistiky, bikovania a iných outodoor športov sa v jej použití vôbec nelíšime.

RECCO je záchranná technológia, ktorú používajú organizované záchranné tímy ako dodatočný nástroj na rýchlejšiu lokalizáciu ľudí pri záchranných akciách. Systém je založený na radarovom systéme a skladá sa z detektora a pasívneho reflektora integrovaného do outdoorového oblečenia alebo vybavenia.

Ako tento systém vznikol? Tak Len v skratke:
Túto technológiu vyvinul Magnus Granhed v reakcii na osobnú skúsenosť so smrteľnou lavínovou nehodou v Åre vo Švédsku v roku 1973. Od roku 1978 v spolupráci s katedrou elektromagnetickej teórie na Kráľovskom technologickom inštitúte v Štokholme vyvíjal a testoval rôzne princípoy detekcie, rôzne typy magnetických vĺn a frekvencií. Treba si uvedomiť, že v tej dobe neboli prenosné ani osobné počítače a veľa meraní sa uskutočňovalo v teréne. V rokoch 1980-1981 vznikol prvý prototyp a v roku 1982 bol prístroj oficálne predvedný médiám, záchranárom a odborníkom zaoberajúcim sa lavínovými záchrannými systémami. Spoločnosť RECCO bola oficálne založená v roku 1983. Od tohto roku zavádzali RECCO technológiu do svojich produktov niektoré značky a až v roku 1987 bol vďaka nej nájdený a zachránený človek. Do roku 1995 prichádzali na trh nové a menšie detektory. V roku 1992 RECCO začalo spolupracovať s NATO a dodávalo technológiu nórskej armáde. V rokoch 1996-2008 prebiehal neustály vývoj a vďaka miniaturizácii elektroniky došlo k zmenšovaniu detektora aj reflektrora. Od 2009 dochádza k zmenšovaniu ručného detektora, nasadzovaniu detektorov na helikoptéry. Niektoré krajiny postupne implementujú RECCO do svojich záchranných zložiek. Prichádzajú na trh rôzne veľké typy reflektorov, ktoré si môže zakúpiť aj bežný spotrebiteľ (na prilbu, opasok, batoh).
Dnes v roku 2023 oslavuje RECCO 40 rokov. Pôvodnou myšlienkou bolo nájsť technológiu záchranného systému, ktorá by umožnila rýchle vyhľadávanie profesionálnymi záchranárskymi tímami, s bezúdržbovým a nákladovo efektívnym riešením. Dnes zostáva myšlienka rovnaká.

Ako RECCO funguje?
Záchranná technika RECCO je založená na harmonickom radarovom systéme a pozostáva z dvoch častí: pasívneho a ľahkého reflektora a prenosného detektora. Reflektor nosí osoba a je priamo integrovaný v odeve alebo výstroji. Detektor používajú profesionálne záchranné tímy na mieste pešo alebo zo vzduchu.
Reflektor je pasívny odpovedač, ktorý nevyžaduje batérie ani aktiváciu, pozostáva z diódy a antény. Jeho rozmery sú 13 mm × 51 mm × 1,5 mm a váži 4 g. Doporučuje sa mať ideálne dva reflektory na rôznych miestach. Veľa spoločnosťí a značiek integruje reflektory RECCO do svojho outdoorového vybavenia, vrátane lyžiarskych topánok, prilieb, turistických topánok, búnd, nohavíc a batohov.
Detektor vysiela vysoko smerový radarový signál. Ak signál zasiahne reflektor, ten odrazí signál späť do detektora a ten je preložený do zvukového tónu, ak je detektor nasmerovaný v smere reflektora. Podľa zvukového tónu môže vyškolený profesionálny záchranár určiť polohu. Vďaka dióde je vrátený signál frekvenčne zdvojnásobený – harmonický radar. Používajú sa ručné prenosné detektory krátkeho dosahu s malým uhlom detekcie a detektory na detekciu zo vzducu s podstatne väčším dosahom a uhlom. Signál z detektora sa môže slabo odrážať aj od iných elektronických zariadení, ako sú fotoaparáty a mobilné telefóny, ako aj od kovových predmetov. Avšak dosah vyhľadávania týchto iných zariadení je oveľa kratší a nie je dostatočne spoľahlivý.

Čo nám v našich podmienkach a v našom športe môže táto záchranná technológia priniesť? Podľa mapy pokrytia na slovensku operuje len pozemný záchranný tím a letecká záchranná služba technológiou nedisponuje. V okolitých krajinách je situácia rôzna, najlepšia je samozrejme v aplskej oblasti a pyrenejách. Treba si ale uvedomiť akú topológiu má daná krajina a aké reálne využitie RECCO ponúka.
Aj v paraglajdingu čím ďalej tým viac značiek začína do svojho vybavenia (sedačky, prilby, záložné padáky) implementovať RECCO reflektor. Otázne je jeho uplatnenie v našich podmienkach, ale to sa môže časom zlepšiť. Každý doplnok uľahčujúci záchranným službám rýchlejšie a presnejšie nájdenie samozrejme stojí za to mať, navyše keď to finančne skoro nič nestojí, prípadne je to v cene výrobku.

Viac sa môžete dočítať priamo na stránkach RECCO.

Zdroj: Wikipedia, www.recco.com