Už pár rokov sledujem a komunikujem so španielskou firmou Alfapilot. S Danielom Rizom sme sa prvý krát stretli na festivale Coupe-Icare tuším v 2016. Vtedy prezentovali nový prístroj Alfapilot RS. Malý prístroj na lietanie, 6″ displej, e-ink displej s vlastným softvérom SeRi fly. Skratka SeRi je skratka z mien vývojárov Serafin Miguez a Rizo Daniel. Tento prístroj ma nejako zvlášť neoslovil vzhľadom na hardvér, aj keď potenciál mal a novšie verzie (posledná z 2019) sú na tom asi lepšie. Dnes ponúkajú aj ďalší prístroj Alfapilot CS.
Krátke zhrnutie po vybalení.
V peknej kartónovej krabici bolo všetko vhodne zabalené. V balení sa nachádzal okrem prenosného obalu s popruhom aj 2A USB nabíjačka s USB-C káblom, 2x USB redukcia, redukcia na SIM karty, anténa na FANET rozhranie a darček, 😎 okuliare.
Samotný prístroj je malý tablet prachu, vode, otrasom odolnom prevedení so 7″ farebným displejom s rozmer 202x138x22mm a váhou 675g. Pár tlačidiel po stranách, konektor na anténu, niekoľko zakrytých konektorov (výstup na slúchadlá, SIM karta, mikroSD karta, USB-C, DC napájanie) a pútko na uchytenie. Na spodnej časti kamera a dva suché zipsy na uchytenie na pultík.
Keď som prístroj vybalil a chytil do ruky, tak ma prekvapila váha. Oproti tomu čo používam doteraz, je to dosť rozdiel. Ale to bude asi len zvyk. Prevedenie na prvé chytenie pôsobí veľmi príjemne a kvalitne. Žiadne vŕzganie ani pukanie pri skrúcaní. Na displeji je nalepená matná fólia, ktorá má antireflexnú funkciu a tiež ako ochrana pred drobnými škrabancami.
Tak zapínam.
Operačný systém je Android (aktuálne verzia 9). Po niekoľkých sekundách nabieha úvodná obrazovka. Celkom rýchle, čakal som dlhší nábeh. Pozerám čo je vo vnútri (aplikácie a tak). Android je dosť okresaný, síce nie moc stará verzia len pár základných aplikácií, ale veľa systémových nastavení chýba. Ale však načo, ak bude všetko fungovať ako má, tak je to len dobre. Nemá to byť náhrada pracovného zariadenia. Inštalujem pár základných appiek na ktoré som zvyknutý, plus ďalšie softvéry na lietanie aby sa otestovalo všetko. S prístrojom je dodávaný vlastný softvér na lietanie SeRi Fly (podobne ako LK8000, XCTrack, XCSoar, SeeYou, FlyMe, …). Po nabehnutí systému sa spustí SeRiFly launcher, aplikácia základnej obrazovky, základného ovládania a nastavenia. Z nej sa dá spustiť samotný softvér SeRi Fly a základné aplikácie spolu s menu a povoľuje sa tu zdieľanie údajov z baro snímača pre ďalšie aplikácie (DualVario).
Displej je dobre čitateľný. Je síce nastavený na minimum svietivosti, ale v miestnosti a aj vonku nie na priamom slnku všetko vidno perfektne. Pri silnom vonkajšom svetle zapínam automatickú svietivosť, alebo posuvník posuniem na viac a opäť všetko dobre vidno. Samozrejme, ak na displej svieti priamy bod z osvetlenia (slnko, lampa) a odráža sa rovno do očí, vidno na displeji biele miesto resp. vidno veľmi málo, ale stačí trocha zmeniť uhol a je po probléme. Na ovládanie piatimi tlačidlami, ktoré sú na dotyk príjemné a s citeľnou odozvou stlačenia, je potrebné si chvíľu zvykať. Tri sú na hornej (Power, Volume + a -) a dve na dolnej časti (Back a Menu), resp. vľavo a vpravo podľa nastavenie orientácie displeja. Predpokladá sa, že prístroj bude na ležato, vzhľadom na umiestnenie na pultíku. Podľa aplikácie majú tlačidlá aj iné významy.
Softvér SeRi Fly.
Nebudem tento softvér porovnávať s inými, to sa úplne nedá. Každý má svoje výhody a nevýhody. Každému pilotovi vyhovuje niečo iné, hlavne nech to spoľahlivo funguje.
Z hlavnej obrazovky klikám na program a ani nie po 3 sekundách som v hlavnom menu. Tu sa nachádzajú tlačidlá pre tri letové módy voľné XC lietanie, lietanie po trati, súťažné lietanie, ďalej denník letov, nastavenia a stav signálu zo satelitov. V spodnej časti je zapínanie a vypínanie FANETu a WiFi, vedľa v modrom obdĺžniku sú základné informácie o stave systému.
Hlavná obrazovka
Hlavné menu SeRi Fly
Nastavenia:
Základné nastavenia programu spoločné pre všetky letové módy. Okrem základných parametrov o pilotovi, padáku, jednotiek, zvuku vária sa dajú nastavovať aj parametre detekcie vzletu a pristátia, parametre zobrazovania, upozornenia na rôzne udalosti (zvukové aj textové), nastavenia serverov pre odosielanie letov alebo pre livetracking. Samozrejme sa tu nachádza aj spravovanie otočných bodov, letových priestorov a máp či už cestných alebo topografických podkladov. Je tu aj databáza stupákov, či už preddefinovaná alebo interná, ktorá sa napĺňa počas letu na základe preddefinovaných parametrov.
Denník letov:
Sú tu všetky lety zaznamenané prístrojom, alebo importované zo súboru. Každý let sa dá otvoriť, prehrať alebo zmazať. Pri otvorení sa zobrazí štatistika a záznam s výškovým a terénnym profilom s možnosťou odoslania na server alebo zdieľať cez android prostriedky, prípadne sú dostupné po spojení s počítačom cez funkciu “prenos súborov”. Pri prehrávaní letu sa dá nastaviť rýchlosť prehrávania, prípadne priamo čas. Pomôckou je, že si tu môžem aj odladiť dizajn obrazoviek, počas prehrávania letu sa dá dizajn upravovať. Zaujímavou funkciou je spojenie dvoch súborov nadväzujúcich na seba, ak by došlo počas letu k prerušeniu záznamu.
Stav signálu zo satelitov:
V tejto časti sa dá skontrolovať stav signálu prijímaného z družíc. Sú tu údaje o pozícii, presnosti, aké satelity prístroj vidí a s akými komunikuje. Prístroj využíva viaceré systémy družíc spolu s asistovaným zisťovaním polohy pomocou GSM, WiFi, internetu tzv. A-GPS.
Letové módy:
Program má tri letové módy. Líšia sa rozdielnym nastavením niektorých widgetov (políčka s údajmi na obrazovke), prípadne možnosťami navigácie. Každý mód má svoj dizajn obrazoviek, ktorých môže byť pri každom až 5. Niektoré widgety sú spoločné, niektoré sú dostupné len pre daný mód. Medzi módmi sa prepína len cez hlavné menu, pričom dochádza k prerušeniu záznamu letu a odpojeniu senzorov. Zaujímavou funkciou je zdieľanie trate bezdrôtovo, bez skenovania QR kódu. Samozrejme len na zariadeniach so softvérom SeRi Fly (zatiaľ?).
Ukážka softvéru sa dá pozrieť aj tu.
Možnosti pripojenia
Prístroj/tablet vie komunikovať a dá sa spojiť s počítačom štandardnými spôsobmi: USB, WiFi (2,4 aj 5GHz), Bluetooth. Na nabíjanie je pod krytkami DC konektor alebo USB-C. USB podporuje aj OTG, takže sa dajú pripájať aj iné zariadenia a zároveň podporuje aj reverzné napájanie. Dá sa teda použiť aj ako powerbanka, čo môže prísť niekedy vhod (redukcie sú súčasťou balenia). Do prístroja sa samozrejme dá vložiť SIM karta (Android systém píše, že dve) a používať ho aj ako telefón :). Pod jednou krytkou je aj stereo jack na pripojenie slúchadiel. Vo vnútri je zabudovaný aj FANET modul, takže po pripojení antény je možné komunikovať v tejto sieti a vidieť na displeji svojich spoluletcov, alebo všetých ktorí v tejto sieti vysielajú.
Zhrnutie
Vzhľadom na počasie a obdobie som prístroj na padáku zatiaľ neskúšal. Hral, nastavoval, testoval a jazdil som s ním pár dní a musím priznať, že ma milo prekvapil. Nie som moc zástanca takýchto tehličiek, ale doba pokročila a asi sa budem musieť prispôsobiť 😒. Počas testovania som našiel pár softvérových “chrobákov” – ktoré som si s AP tímom odkonzultoval a v najbližších aktualizáciách už budú opravené (a ďalšie iste pribudnú).
Na softvér SeRi Fly som si musel chvíľu zvykať. Pôsobí jednoducho v porovnaní s niektorými inými SW, ale po čase zisťujem, že to je práve na ňom to zaujímavé. Poskytuje všetko čo treba a nezahlcuje zbytočne veľkými možnosťami nastavenia. Ovládanie SeRi Fly je úplne intuitívne a nemal som žiaden problém. Ak by niekomu program SeRi Fly nevyhovoval, dá sa do tabletu nainštalovať akýkoľvek softvér na lietanie a používať ten. Testoval som aj XCTrack a fungoval bez problémov.
Ovládanie hardvéru ako takého je také … – treba si zvyknúť a to z dôvodu hardvérového rozmiestnenia tlačidiel. Po pár dňoch už nemám problém ani s týmto. Trocha som sa trápil s krytkami konektorov, ktoré som nechtom nevedel odkryť, takže bolo treba nejaký nástroj. Ale po čase USB krytka už ide aj bez nástroja. Tablet má aj kamery (prednú a zadnú), ale netreba od toho čakať nejakú kvalitu. QR kód trate, prípadne lístok s nákupom odfotí na jednotku a s dobrým svetlom bude aj dáka použiteľná fotka na web.
Celkom hodnotím hardvér veľmi dobre, softvér tak isto. Ovládanie tlačidlami je použiteľné, treba si zvyknúť. Ovládanie softvéru SeRi Fly je bezproblémové. Možnosti konektivity sú viacmenej štandard, ale bonusom je FANET. Displej má veľmi dobrú čitateľnosť aj na slnku, otázna je jeho životnosť (nemám s tým skúsenosť) čo sa týka škrabancov a pretlačenia. Deklarovaná výdrž 15 hodín je reálna, záleží od doby a hlasitosti pípania. Každý sám si musí zhodnotiť, či mu takýto HW a SW vyhovuje a či sa takáto investícia oplatí.
Marek Jánošík
Základné vlastnosti
- rozmery 202x138x22 mm, váha 675 gramov
- Android 9.0, 8GB RAM, 128GB pamäť + max 128GB SD karta
- dotykový kapacitný 7″ IPS HD displej, rozlíšenie 1280×720 pixelov
- LiPo batéria 10.000 mAh / 37Wh, doba fungovania do 15hod. v závislosti od nastavenia
- navigácia GPS & GLONASS & BEIDOU spolu s A-GPS
- dvojitý vario senzor (vysoká citlivosť < 10cm so vzorkovaním 100x/sek)
- doplnkové senzory: magnetický / gyroskopický / zrýchlenia
- komunikácia: integrovaný FANET, WI-FI Dual Band (2.4GHz/5GHz), mobilné pripojenie 2G/3G/4G, Bluetooth 4.2 (LE), USB Type-C s OTG, 3.5mm stereo jack
- vstavaný zvukový výstup pre upozornenia, vario, hudbu, atď.
- dve kamery 13MPx s LED bleskom + 5Mpx predná
- softvér na lietanie: Alfapilot SeRi Fly farebná verzia
- plne kompatibilné s Android aplikáciami ako: XCsoar, XCTrack, LK8000, Cruiser
- akceptovaný pre FAI CIVL Cat 1 súťaže
Viac informácií na stránkach výrobcu Alfapilot.
Cena: pozri našu ponuku